کارخانه قالیشویی عدل در رشت و استان گیلان

تعمیر ریشه فرش یکی از اقدامات اساسی است که به منظور افزایش دوام و نگهداری ریشه فرش انجام می‌شود. همه ما می‌دانیم که فرش‌ها بیش از وسایل دیگر خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل باید بیشترین توجه را به آن‌ها داشته باشیم. همچنین قیمت فرش‌ به گونه‌ای است که چند سال یک بار به تعویض آن‌ها فکر می‌کنیم.

بیشتر اوقات، رفت و آمد زیادی روی فرش‌ها صورت می‌گیرد و همین مسئله سبب می‌شود که بخش‌های مختلف آن‌ها به زودی دچار فرسودگی شوند. ریشه فرش نیز برخلاف زیبایی و طرح خاصی که به دکوراسیون منزل می‌بخشد، بیش از سایر بخش‌های فرش از ریخت می‌افتد. در صورتی که طراحی فرش با لوازم دیگر خانه ست شده باشد؛ چنین چیزی دکوراسیون را به هم می‌ریزد.

تعمیر ریشه فرش در بیشتر موارد به تخصص بسیار بالایی نیاز دارد و به همین دلیل بهتر است که آن را به دست یک قالیشویی معتبر بسپارید؛ اما اگر به دنبال تعمیر ریشه فرش در خانه هستید، باید قبل از هر چیز آموزش‌هایی پایه‌ای در مورد آن دریافت کنید. در ادامه نکاتی را در مورد تعمیر ریشه های فرش بررسی خواهیم کرد تا این کار را بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

خصوصیات ریشه فرش
شاید بیشتر ما تصور کنیم که ریشه فرش تنها جنبه تزئینی دارد و کمکی به استحکام کلی فرش نمی‌کند؛ در حالی که اگر دچار آسیب شود، تمام بافت فرش به تدریج از بین خواهد رفت. ریشه فرش معمولا به رنگ‌های کرمی و سفید و در عرض فرش قرار دارد. تعمیر ریشه فرش به این دلیل اهمیت زیادی پیدا می‌کند که قرارگیری در لبه فرش؛ آن را در معرض بیشترین آسیب قرار می‌دهد.

مزایای تعمیر ریشه فرش
مرمت ریشه فرش بسیاری از هزینه‌های مربوط به تعمیر یا تعویض فرش در آینده را کاهش می‌دهد. از دیگر مزایای تعمیر ریشه فرش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم پوسیدگی ریشه‌ و افزایش عمر فرش
حفظ شدن حالت طبیعی بافت فرش
عدم کاهش قیمت فرش به دلیل خرابی
جلوگیری از آسیب دیدن قسمت‌های دیگر فرش
البته باید به این نکته توجه داشت که تعمیر ریشه فرش همیشه به خاطر خرابی آن نیست و گاهی اوقات به منظور تغییر رنگ ریشه و تناسب آن با دکوراسیون منزل انجام می‌شود.

انواع ریشه فرش
ترمیم ریشه فرش
ریشه دوزی فرش به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد و دسته‌بندی‌های متفاوتی دارد. در میان انواع ریشه فرش می‌توان به ریشه ساده، حلقه‌ای، پنجره‌ای، گره‌دار، توری، گیس بافت و اوریب اشاره کرد. هر کدام از این موارد از درجه استحکام مشخصی برخوردار بوده و شرکت‌های مختلف بر اساس نیاز مشتری و تجهیزات خود از آنها استفاده می‌کنند.

نحوه تعمیر ریشه فرش
تعمیر ریشه فرش ماشینی اغلب بر اساس شدت خرابی و توسط دستگاه‌های ریشه زنی انجام می‌شود. اگر قسمتی از ریشه فرش دچار آسیب شده باشد، از نخ مشابه با چله فرش استفاده می‌شود. اما اگر بیشتر ریشه فرش به تعمیر نیاز داشته باشد، معمولا تمامی آن را تعمیر می‌کنند. رنگ و جنس نخ بیشتر بر اساس سفارش مشتری انتخاب می‌شوند.

از سوی دیگر، تعمیر ریشه فرش دستی و همچنین فرش‌های نفیس بیش از هر چیز با استفاده از نخ پشمی یا ابریشمی صورت می‌گیرد؛ چرا که این نخ‌ها استحکام مناسبی داشته و به حفظ ظرافت فرش نیز کمک می‌کنند. بدیهی است که فرایند ریشه زنی فرش‌های دستباف توسط افراد متخصص و در مدت زمانی طولانی‌تر انجام می‌شود.

آموزش ریشه زنی فرش با دست
ریشه زنی فرش با دست اغلب به دو روش بطلمه و مغزی انجام می‌شود:

روش بطلمه:
در تعمیر ریشه فرش به روش بطلمه، فرش بر روی یک سطح شیب‌دار پهن شده و تعدادی میخ با فواصل منظم جلوی آن نصب می‌شوند. در ابتدا نخ چله به اولین میخ گره زده شده و سپس سوزن نخ شده چند رج پایین‌تر از اولین ریشه عبور داده می‌شود. در مرحله بعدی، سوزن را از محل خروج وارد قالی کرده و در راستای چله اول از داخل گره‌ها و پودها عبور می‌دهند؛ در نهایت از اولین سر ریشه یعنی ابتدای فرش خارج می‌کنند. همچنین نخ کمکی به دور نخ بطلمه گره زده می‌شود، آن را وارد ریشه می‌کنند و در نهایت از چندین رج عبور داده و از فرش خارج می‌کنند. این کار را می‌توان برای بخشی از فرش یا تمامی آن انجام داد.

روش مغزی:
در این روش، سوزن نخ‌دار در ابتدا به اولین میخ روبروی فرش گره زده می‌شود. سوزن وارد اولین گره فرش شده و از چند رج بالاتر و پس از عبور دادن از گره‌ها و پودها از فرش خارج می‌کنند. پس از این مرحله، سوزن به صورت مورب وارد ردیف کناری شده و بعد از عبور از گره‌های ردیف دوم از لبه فرش خارج می‌شود. سپس سوزن به میخ دوم گره زده شده و بدین صورت وارد گره‌های بعدی می‌شود.

قیمت ریشه زنی فرش معمولا بر اساس نوع فرش اعم از ماشینی و دستباف و همچنین روش مورد استفاده برای تعمیر ریشه فرش تعیین می‌شود. یکی از راه‌های مناسب برای کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیر ریشه فرش این است که ریشه فرش را گره بزنیم. گره زدن ریشه فرش معمولا به سه روش دوگره، زنجیره‌ای و نخودی انجام می‌شود.

ریشه زنی فرش دستباف
ریشه فرش دستباف نسبت به فرش‌های ماشینی اهمیت بیشتری دارد، چرا که ادامه تارها بوده و نقشی حیاتی در استحکام بافت فرش ایفاء می‌کند. بهتر است که تعمیر ریشه فرش دستی خود را به افراد متخصص واگذار کنید؛ چرا که هرگونه سهل‌انگاری به بافت فرش آسیب جدی وارد خواهد کرد.

قیمت ترمیم ریشه فرش
همانطور که قبلا به آن اشاره شد، تعمیر ریشه فرش در بیشتر موارد به تخصص بسیار بالایی نیاز دارد. از آنجا که قالیشویی ها از روش‌های متفاوتی برای این کار استفاده می‌کنند؛ قیمت ترمیم ریشه فرش اغلب توسط خود قالیشویی و بر اساس خدمات مختلف تعیین می‌شود.

فرش‌های دستباف از ظرافت بسیار بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی برخوردار هستند. اگر ساکن تهران هستید، پس از کسب اطلاعات کافی به دنبال بهترین رفوگری فرش در تهران باشید. قالیشویی بانو با در اختیار داشتن تیمی از افراد متخصص در زمینه نگهداری و ریشه زنی فرش، خدمات ترمیم فرش را به صورت کامل بر اساس نیاز مشتری انجام می‌دهد.

اشتراک در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما